شبکه پهن باند کشور ۱۵ برابر رشد کرده است

محمود واعظی از رشد ۱۵ برابری شبکه پهن باند و رشد ۱۱ برابری شبکه انتقال کشور در دولت یازدهم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهارمین همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمانها و شرکتهای وابسته با اشاره به اینکه باید تمامی مدیران و مسئولان حوزه ICT تا لحظه آخر فعالیت دولت یازدهم، تلاش خود را در خدمت به مردم متوقف نکنند، افزود: انتخابات پیش رو بسیار مهم است و همه ما برای برگزاری انتخابات پرشور، سالم و قانونمند مسئول هستیم و باید مردم را به مشارکت حداکثری تشویق کنیم.
وی گفت: برگزاری انتخابات پرشور و سالم، انسجام و وحدت ملی را در داخل و اقتدار کشور در خارج را افزایش داده و دشمنان را ناامید خواهد کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در سال پایانی دولت تک تک مدیران وظیفه دارند حاصل تلاش و دستاوردهای خود را به مردم اطلاع‌رسانی کنند، اظهار کرد: پیش از انتخابات سال ۹۲ شفاف‌سازی و حقوق شهروندی، ایجاد دولت الکترونیک، بهره‌برداری از شبکه ملی اطلاعات، توسعه شبکه کشور در حوزه ارتباطی و فناوری اطلاعات از وعده‌های رئیس جمهور در حوزه ICT بود که در سالهای اخیر در راستای تحقق آنها گام برداشته‌ایم.
واعظی افزود: در سه سال و نیم گذشته ظرفیت شبکه پهن باند کشور از ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه به ۶ هزار و ۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه و در بخش شبکه انتقال از ۹۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ۱۰ هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است که این به معنی رشد ۱۵ برابری در شبکه پهن باند و رشد حدود ۱۱ برابری در شبکه انتقال است.
وی ساماندهی ۳۰ میلیون سیم‌کارت بدون هویت را یکی از مصداق‌های اقدامات دولت در راستای صیانت اجتماعی و فرهنگی و سالم‌سازی شبکه عنوان کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به کاهش شکاف دیجیتالی و ایجاد امکانات ارتباطی در روستاها و مناطق محروم اشاره کرد و گفت: در این راستا ۳۷ هزار روستا و منطقه محروم در دولت یازدهم از پوشش تلفن همراه با اینترنت پرسرعت بهره‌مند شدند.
وی با قدردانی از تلاشهای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات افزود: آزادسازی پروانه‌ها از محدودیت‌های فناوری، سرویس و نقاط تحت پوشش از اقدامات بسیار مهم رگولاتوری بود که زمینه صدور پروانه‌های جدید و ایجاد فضای رقابتی سالم را در حوزه ICT فراهم کرد.
واعظی نصب ۳۰ هزار سایت ۳G و ۴G و راه‌اندازی خدمات نسل سوم تلفن همراه در ۹۰۰ شهر و نسل چهارم در ۷۴۲ شهر کشور، کاهش تعرفه‌های اینترنت داخلی، گسترش پوشش جغرافیائی تلفن همراه از ۳۷ درصد به ۶۱ درصد و افزایش پایش باند فرکانس رادیوئی از ۲۶ گیگاهرتز به ۱۱۰ گیگاهرتز را از دیگر اقدامات مهم وزارت ارتباطات در حوزه ICT عنوان کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در ابتدای دولت بین ۳ تا ۴ میلیون نفر از اینترنت استفاده می‌کردند و اکنون به ۴۳ میلیون نفر رسیده‌اند تصریح کرد: بازار ICT از ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان در ابتدای دولت یازدهم به بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان در حال حاضر افزایش یافته است و تمام سعی خود را می‌کنیم این سهم تا پایان برنامه ششم به بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.