تدوین و ابلاغ نخستین آیین نامه اجرایی نظام نامه پیوست فناوری، توسط وزارت ارتباطات

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تدوین و ابلاغ آیین نامه اجرایی نظام نامه پیوست فناوری، گفت: وزارت ارتباطات نخستین دستگاه دولتی است که برای نظام نامه ابلاغی ستاد اقتصاد مقاومتی آیین نامه اجرایی تدوین کرده است. دکتر امیر حسین دوایی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات درباره نظام نامه پیوست فناوری در این وزارتخانه، با اشاره به ابلاغ این نظام نامه توسط ستاد اقتصاد مقاومتی به دستگاه‌های مختلف، گفت: ستاد اقتصاد مقاومتی در مهرماه سال ۹۵ این نظام نامه را به تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد که بر اساس آن باید این دستگاه‌ها برای استفاده از ظرفیت قرارداد‌های بین المللی و طرح‌های بزرگ ملی در راستای توانمند سازی در داخل کشور و استفاده حداکثری از محصولات داخلی، برنامه ای تدوین و اجرا کنند.

وی با اشاره به اینکه در ۳۵ سال گذشته همیشه نحوه اثرگذاری قراردادهای خارجی بر توانمند سازی داخلی مطرح بوده است، افزود: ما مدلی که کشورهای حوزه خلیج فارس  در سال‌های گذشته در این زمینه داشتند را نمی خواهیم به این صورت که بهترین محصول را داشته باشیم حتی اگر شرکت‌های خارجی صفر تا صد آن را انجام دهند و فقط به عنوان دریافت کننده سرویس مطرح باشیم.

ناکارآمدی قانون‌های گذشته در حوزه توانمندی تولید داخلی

دکتر دوایی تصریح کرد: بر همین اساس در سال‌های گذشته، چندین قانون مانند استفاده حداکثری از توان داخلی معروف به ۵۱ درصد و بسته‌های حمایتی تولید و اشتغال تصویب و ابلاغ شد که بیشتر این قوانین دو اشکال داشتند، یا اینکه خیلی سختگیرانه بودند و عملا امکان اجرا نداشتند و یا اینکه صرفا حالت توصیه ای بوده است و همیشه مطرح بوده است که راه حل موثر در این زمینه چیست.

وی با اشاره به اینکه درنظام نامه ابلاغی راه حل مشخصی ارایه نشده بود، اظهار داشت: به لحاظ اینکه وزارت ارتباطات از نظر تکنولوژی و فناوری در سطح بالایی فعالیت می‌کند، یکی از مخاطبین اصلی این نظام نامه این وزارتخانه بود و انتظارات ویژه ای هم از آن وجود دارد و به همین منظور با دستور وزیر ارتباطات، محوریت تدوین آیین نامه اجرایی این نظام نامه، به معاونت فناوری و نوآوری این وزارتخانه محول شد.

معاون فناوری و نوآوری با اشاره به مطالعات قبلی که در این حوزه وجود داشته است، گفت: جلسات مختلفی با سندیکای مخابرات، سازمان نظام صنفی ایران، سازمان فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات، شرکت زیرساخت، دانشکده پست و مخابرات و پژوهشگاه‌های ارتباطات و فضایی برگزار و از نظرات آنان برای تدوین این آیین نامه استفاده شد و به دلیل اینکه هر کدام از این مجموعه در این پیوست فناوری دارای مسوولیت‌ها و مزایایی می‌شوند باید با تفاهم و درک کامل در فرآیند تدوین و اجرای این آیین نامه حضور داشته باشند.

قابلیت اجرای آیین نامه اجرایی نظام نامه پیوست فناوری در چهارچوب قانون مناقصات

 معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه اجرای این آیین نامه موجب تحرک در این بخش می‌شود، افزود:  فرمولی که در این آیین نامه طراحی شده است با هدف تحرک کل بخش ICT  کشور است و اگر نهادهای کارفرمایی پیوست‌های فناوری درستی را برای پروژه‌ها تدوین کنند این حرکت در بخش، ایجاد می‌شود.

 وی با بیان اینکه وزارت ارتباطات نخستین دستگاه دولتی است که برای نظام نامه ابلاغی ستاد اقتصاد مقاومتی آیین نامه اجرایی تدوین کرده است، خاطر نشان کرد: این آیین نامه به لحاظ قانونی در چهارچوب قانون مناقصات قابل اجرا و پیاده سازی است و به دلیل جامع و کامل بودن در شورای فنی وزارت ارتباطات بدون مشکلی به تصویب رسید و توسط وزیر به دستگاه‌های وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ شد.

 به گفته دکتر دوایی، این آیین نامه همچنین به ستاد اقتصاد مقاومتی و سازمان مدیریت مراکز مختلف هم منعکس شد تا به عنوان یک الگو در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد.

 این مقام مسوول در بخش دیگر این گفتگو اظهار کرد: وقتی که مجری و طرف قرارداد یک کارفرمای ایرانی، یک شرکت بین المللی و حتی یک شرکت ایرانی باشد، به این معنا نیست که از توان داخلی برای انجام کار استفاده می‌کند.

 به گفته دکتر دوایی اگر ما تاکید کنیم که باید فقط شرکت‌ها از محصولات ایرانی استفاده کنند، صرفنظر از کیفیت کالا مانند اتفاقی که برای صنعت خودرو ما افتاده است، می‌افتد بطوری که حمایت بیش از اندازه از این صنعت باعث عقب افتادگی آن شد و امروز عملا وارد کننده خودرو هستیم و سطح مونتاژ این صنعت ضعیف تر از وضعیت سال‌های گذشته است.

 تشویق به استفاده از محصولات بومی و ارتقاء کیفیت محصولات ایرانی دو بال پیشرفت

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با اشاره به اینکه حوزه ارتباطات حوزه ای است که سرعت تغییرات در آن بسیار بالا است، تاکید کرد: به دلیل همین سرعت بالا در این حوزه، حتی نمی توان الگوی صنعت خودرو را هم انجام داد و به صورت طبیعی برای تجهیزاتی که مصرف کننده انرژی در شبکه هستند و یا در حوزه نرم افزار، بازار برای محصولات ایرانی به شدت بسته است.

وی تصریح کرد: به همین دلیل ما دو برنامه همزمان تشویق استفاده از محصولات ایرانی و یکی هم توانمند سازی و ارتقا کیفیت محصولات ایرانی را در برنامه داریم و اگر این دو در کنار هم انجام نشود نتیجه ای به دست نمی آید و ما در آیین نامه اجرایی نظام نامه پیوست فناوری هر دو زمینه را در کنار هم طراحی کردیم.

دکتر دوایی به شیوه کار بر اساس آیین نامه اجرایی نظام نامه پیوست فناوری اشاره کرد و افزود: در قراردادی که توسط کارفرمایان دولتی بسته می‌شود، معاونت برنامه ریزی ونظارت راهبردی تشخیص می‌دهد که آیا این قرارداد مشمول پیوست فناوری است یا نه، البته بسیاری از قراردادها در این حوزه به وسیله اپراتورها و شرکت‌های خصوصی بسته می‌شود که این مورد هم در سیاست‌های ما در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: دربرگزاری مناقصه‌ها، متقاضی فقط وظیفه انجام موضوع فنی مناقصه را ندارد و باید برنده مناقصه، وظایف دیگری را هم  بپذیرد و در چهارچوب عناوین جدول تهیه شده در این زمینه می‌تواند پیشنهاد کند که در چه زمینه می‌خواهد فعالیت کند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات در ادامه افزود: برنده مناقصه یا باید قرار داد پژوهشی با دانشگاه‌ها ببندد و می‌تواند دانشگاه مورد نظر خود را اعلام کند و یا آمادگی خرید محصولی که در کشور تهیه شده و توسط سازمان تنظیم مقررات تایید نمونه شده است را  داشته باشد.

وی به یکی دیگر از فعالیت‌هایی که شرکت‌های بین المللی در کنار قراردادهای خود با طرف‌های ایرانی لازم است انجام دهند؛ اشاره کرد و گفت: اگر محصولی در ایران وجود نداشت و یا سطح استاندارد کافی را دارا نبود، این شرکت باید برنامه خود را برای ارتقا کیفیت این کالا با سرمایه گذاری مشترک و یا انتقال تکنولوژی ارایه کند به طوری که باعث ارتقا کیفیت محصولات داخلی شود و در عین حال شرکت‌های خارجی هم منفعت خود را داشته باشند.

هیچ تغییری در قانون مناقصات نداشته ایم / فقط معیارهای ارزیابی را هدفمند کرده ایم

 دکتر دوایی با اشاره به اینکه این برنامه‌ها همراه اسناد مناقصه توسط شرکت‌ها تحویل کمیته فنی و بازرگانی می‌شود، خاطر نشان کرد: در کمیته فنی و بازرگانی که به صورت معمول در مناقصات تصمیم می‌گیرد، حداقل ۳ نفر حضور دارند که با اجرای این آیین نامه ۲ نفر دیگر نیز برای بررسی اسناد مناقصه از منظر نظام نامه پیوست فناوری عضو این کمیته می‌شوند و طبق فرمول‌های مشخص امتیاز دهی می‌کنند و در این صورت  شرکت‌ها از نظر پیوست فناوری، امتیازی در کنار امتیاز معمول فنی کسب می‌کنند و این مرحله یکی از معیارهای مقایسه در مناقصه می‌شود.

وی اظهار داشت: شرکت‌هایی که از منظر این دو شاخص به امتیاز حد نصابی برسند  که در مناقصه مشخص شده است، وارد مرحله دوم و بازشدن پاکت‌های پیشنهادی مالی می‌شوند و در این مرحله پیشنهاد دهنده هزینه تعهدات دیگری که بابت آن امتیاز فنی گرفته است را محاسبه و جمع هزینه‌ها را به کارفرما اعلام می‌کند و در رقابت قیمت قرار می‌گیرد.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات تاکیدکرد: به این صورت ما هیچ تغییری در قانون مناقصات نداشته ایم و فقط معیارهای ارزیابی را هدفمند کردیم که این اقدامات فضایی را ایجاد کند که اگر به خوبی از آن استفاده شود می‌تواند موثر باشد.  

  وی در بخش دیگری از این گفتگو به ارسال این آیین نامه به ستاد اقتصاد مقاومتی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان مدیریت و وزارت علوم خبر داد و افزود: وزارت علوم با ظرفیتی که این آیین نامه برای کارهای پژوهشی در دانشگاه‌ها ایجاد می‌کند می‌تواند با توجیه دانشگاه‌ها در این زمینه برنامه ای را تدوین کند تا از این ظرفیت ایجاد شده استفاده کرده  و در دانشگاه‌ها برای همکاری با شرکت‌های بین المللی در این زمینه، رقابت و تحرک  ایجاد کند. 

دکتر دوایی تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان به عنوان گیرندگان تکنولوژی و به عنوان همکار فنی و علمی برای شرکت‌های طرف قرارداد در این آیین نامه پیش بینی شده است و  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌تواند این فضا را در شرکت‌های دانش بنیان ایجاد کند که  شرکت‌های دانش بنیان برای معرفی خود و حضور در این فرآیند تلاش کنند.